КУЛТУРНО ПЪТЕШЕСТВИЕ с ВЕЛБУРГ в РИМ
Здравейте пътешественици!
Споделяме с Вас нашата класация на едни от най-известните и най-популярните атракции в Рим, които не бива да пропускате.
Колизеумът
Адрес: Piazza del Colosseo Rome
Спирка на метрото: Colosseo (линия B)
Колизеумът е един от главните символи на Рим. Тази внушителна конструкция, с почти 2000 години история, ще Ви върне назад във времето, за да откриете начина на живот в Римската империя.
Строежът на Колизеума започва през 72г. по времето на империята на Веспасиан и е завършен през 80г. по време на управлението на император Тит. След завършване Колизеумът се превръща в най-великия римски амфитеатър, с размери 188 метра дължина, 156 метра ширина и 57 метра височина.
С възможност да побере 50 хиляди зрители, Колизеумът е използван за гладиаторски борби, както и за други зрелища, като имитации на морски битки, лов на животни, екзекуции, възстановки на битки и драми с митологични сюжети. През Ранното Средновековие сградата престава да се използва за представления, а по-късно служи за различни нужди – жилища, работилници, седалище на религиозен орден, укрепление, кариера и християнски храм.
Фонтанът ди Треви
Адрес: Piazzi di Trevi Rome
Спирка на метрото: Barberini (линия A), след това около 500 метра вървене пеша до фонтана.
Най-известният фонтан в Рим и може би дори в света е „Фонтана ди Треви“ или фонтанът „Треви“. Този бароков фонтан, разположен на Пиаца ди Треви, е построен през 18 век. Той изобразява бога на морето Нептун на колесницата си. Не сте били в Рим ако не сте хвърлили монета във фонтана Треви. Поверието гласи, че който хвърли монета, ще се върне един ден в Рим.
Пантеонът
Адрес: Piazza della Rotondo
Спирка на метрото: Barberini (линия A), след това още около 8 минути пеша.
Пантеонът е бивш древноримски храм в Рим, посветен на всички богове (на гръцки: Πάνθειον, в превод: на всички богове), а понастоящем католически храм, посветен на Богородица и вси светии. Пантеонът се намира в историческия център на Рим, на площада Пиаца дела Ротонда (Piazza della Rotonda). Пантеонът е сред най-големите инженерни достижения на античността, достигнали до наши дни.
Куполът на Пантеона в продължение на векове е най-големият в света, а и до днес остава най-големият купол в света от неармиран бетон. Неговият вътрешен диаметър на височина и ширина е еднакъв – 43.3 м., т.е. вътре в него може да се вмести сфера с такива размери.
На върха на купола има кръгъл отвор, наречен „окулус“, популярен и като „Окото на Пантеона“. Освен че служи за намаляване на тежестта на купола, заедно с вратата се използва за осветление и вентилация на сградата. Пропадащата през отвора вода по време на дъжд се отвежда от изградена под пода дренажна система.
На площад „Ротонда“ пред Пантеона има фонтан, в който се издига обелиск от червен гранит на фараон Рамзес ІІ. Първоначално обелискът се е намирал в Хелиополис в Египет.
Базиликата Свети Петър
Адрес: Piazza San Pietro, Città del Vaticano
Спирка на метрото: Ottaviano (линия A)
Базиликата „Свети Петър“ или „Базиликата на Сан Пиетро във Ватикана“ е духовният център на католическата църква и резиденция на папата. Огромната базилика, разположена в независимата държава Ватикана и до площада „Свети Петър“, е построена върху място, което е считано за гроб на Петър. Смята се, че гробът на свети Петър е разположен точно под олтара.
Базиликата „Свети Петър“ съдържа шедьоври като балдахина на Бернини и „La Pieta“ от Микеланджело, както и криптите със 148 папски гробници.
Базиликата „Свети Петър“ е една от четирите велики базилики в Рим – другите три са „Сан Джовани ин Латерано“, „Санта Мария Маджоре“ и „Сан Паоло фуори ле Мура“. Тя е една от дванадесетте папски базилики в целия свят, непосредствено подчинени на римския папа, и една от седемте поклоннически църкви в Рим.
През 1980 г. като част от историческия център на Рим и владенията на Ватикана, базиликата е обявена за част от световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО.
Ватиканските музей и Сикстинската капела
Адрес: Viale Vaticano
Спирка на метрото: Cipro-Musei Vaticani (линия A)
През вековете папите са събрали огромна колекция от произведения на изкуството, вариращи от римски предмети и религиозни реликви до безброй картини. Във ватиканските музеи можете да посетите 54 богато декорирани стаи и да разгледате тези съкровища на изкуството на католическата църква. Акцентът за много посетители вероятно ще бъде известната Сикстинска капела. Параклисът с прекрасни стенописи от Микеланджело, известен най-вече като мястото на конклава, когато се избира нов папа.
Римски форум и Палатинския хълм
Адрес: Има два входа: Via della Salara Vecchia, 5/6 и Via di San Gregorio.
Спирка на метрото: Colosseo (line B)
Римският форум е бил центърът на древната Римска империя. По време на посещението си ще преминете покрай римски разкопки и археологическия парк, пълен със стари храмове, арки, пазарни зали и други важни сгради, построени там от различни императори. До форума се намира Палатинският хълм - един от седемте хълма на Рим.
Според легендата Евандър, син на Хермес и нимфата Никострата още преди Троянската война основава аркадската колония Пала̀нтеум (Палантий) на хълма, по-късно наречен Палатин. В подножието на хълма е пещерата Луперкал, където е живяла вълчицата, отгледала основателите на Рим – близнаците Ромул и Рем. Когато братята решават да основат град на мястото, където са отгледани, търсейки знамение от боговете Рем отива на хълма Авентин, а Ромул избира Палатинския хълм. И двамата братя получават знамения и въпреки че това на Ромул е по-силно, избухва кавга, в която Рем пада убит. Така Ромул основава град, който носи неговото име (лат. Roma) на хълма Палатин. Много векове наред римляните избират Палатин като място за живеене, защото е близо до Форума, но тъй като се намира на по-високо, той е далече от блатата, от жегите и от шума на тълпите и на пазарите.
Площад Навона
Спирка на метро: Spagna (линия A), след това около километър пеша.
Един от най-забележителните площади в Рим е площад Навона. Площадът дължи издължената си форма на първоначалното си предназначение като римски лекоатлетически стадион, построен през 1 век от император Домициан, където римляните са идвали да гледат agones („игри“). Днешното име на площада вероятно идва от in agone, което след това става nagone и накрая navona, което означава „голям кораб“ на италиански. На неговата територия има няколко интересни архитектурни забележителности – три прекрасни фонтана и църквата Света Агнес.
Най-красивият от трите фонтани е Фонтанът на четирите реки. Той е създаден от Лоренцо Бернини през 1651г. по поръчение на папа Инокентий Десети. Той се състои от четири големи статуи, които се опират на скала, издигаща се от кръгъл басейн. Всяка една от статуите е алегория на една от четирите най-големи реки в света – Ганг, Дунав, Рио де ла Плата и Нил. Всяка статуя същевременно представлява и някой от четирите познати по онова време континента.
Испанските стълби
Адрес: Piazza di Spagna Rome
Спирка на метрото: Spagna (Line A)
Площад „Испания“ (Piazza di Spagna) е един от символите на Рим. Името му се свързва с намиращото се и днес там испанско посолство. Между него и площад Тринита дей Монти (с едноименната църква част от френското наследство) се намира монументално стълбище от 138 стъпала. Около век френските владетели и римските папи обсъждали начина, по който да направят църквата достъпна от центъра на Рим. Още през 16 век бил представен проект, който французите били готови да финансират. Те обаче поставили едно условие – да бъде издигната конна статуя на крал Луи XIV. Тази идея не се харесала на тогавашния папа Александър Седми и проектът бил замразен. След смъртта на въпросния френски крал отношенията със Франция се подобрили и бил организиран конкурс, на който да бъде избран проект.
Архитектът Франциско де Санкти представя проект, който удовлетворява и двете страни. Стълбището е построено между 1723г. и 1726г. и се превръща в символ на помирението между Франция и Испания, свързвайки горната част на площада, която е под френско влияние, с долната, където било испанското посолство.
На площада се намира и фонтанът Barcaccia (така се на ричали лодките, които пренасяли бъчвите с вино в античния Рим). Според легендата папа Урбан VIII поставя фонтана тук, след като е бил впечатлен от лодка, довлечена от наводнение от река Тибър.
Вила Боргезе и галерия Боргезе
Адрес: Piazzale del Museo Borghese 5
Спирка на метрото: Flaminio (линия A), след това около 1.5 пеша през парка.
През XVII век вила Боргезе (с прилежащия към нея парк) е наречена Рай на насладата от английския писател и градинар Джон Ивлин. Нейната история започва век по-рано, когато семейство Боргезе напуска родната Сиена, за да завоюва Рим, папската институция и изобщо властта и богатството (по подобие на Медичите или Борджиите). Така през 1605 г. Камило Боргезе става папа Павел V и по познатия вече за папската институция механизъм назначава за кардинал своя племенник Сципионе Боргезе. Той от своя страна бързо оглавява ватиканското правителство, получавайки и редица други ръководни постове, включително секретар на апостолическите писма, архиепископ на Болоня и други, носещи му власт и завидно богатство.
Галерия Боргезе е художествена галерия в Рим, намираща се във вила Боргезе. Възниква при кардинал Сципионе Боргезе. Своят съвременен вид приема при Маркантонио Боргезе IV, който в края на 18 век я преустройва в неокласически стил. Първият етаж на музей е посветен на скулптурата, а втория е картинна галерия. Сред картините има творби на холандски, фламандски, френски, немски и испански художници. Широко са представени картините на италианските художници от 16-17 век, например, творби на Леонардо да Винчи, Веронезе, Кореджо – „Даная“, Рафаело, Тициан, Рени, Чезаре Сесто, Рубенс. Има картини и на Караваджо и Тициан
Базиликата Санта Мария Маджоре
Адрес: Piazza Santa Maria Maggiore, 42
Спирка на метрото: Termini (линия A или B)
Тя е една от четирите велики базилики в Рим, една от дванадесетте папски базилики в целия свят, непосредствено подчинени на римския папа, и една от седемте поклоннически църкви в Рим. Това е най-голямата църква в Рим, посветена на Дева Мария, откъдето идва и името ú, което в превод означава „Пресвета Богородица“. Има отличителен златен таван. Твърди се, че под олтара има дори парчета дърво от креватчето на Исус.
През 1980 г. като част от историческия център на Рим и владенията на Ватикана, базиликата е обявена за част от световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО.
Трастевере
Спирка на метро: Няма удобна спирка на метрото, която да е в близост до квартала.Най-удобния вариант е да използвате автобус с номер 116.
На отсрещния бряг на река Тибър се намира старият квартал на работническата класа на Рим. Трастевере е типичен бохемски квартал, в който можете да се изгубите в лабиринт от очарователни тесни улички. Кварталът е известен и с традиционните и модерните тратории, пъбовете за крафт бира и занаятчийските магазини, както и с непретенциозните къщи за гости и хотелите на изгодни цени. От залез слънце до късно през нощта младежи се събират около площада Piazza di San Calisto, както и около площада Piazza Santa Maria in Trastevere.
Замъкът Сант Анжело
Адрес: Lungotevere di Castello 50
Спирка на метрото: Lepanto (линия A), след това около 15 минути ходене пеша (1км)
Замъкът Сант Анжел е известен и като Мавзолей на Адриан, е римски архитектурен паметник, разположен в Рим. Първоначално е гробница, след това замък, резиденция на папите и хранилище за техните ценности и едновременно затвор. В наши дни е музей.
Според легендата през 590 г., по време на чумна епидемия, папа Григорий Велики видял на върха на крепостта архангел Михаил, който сложил меча в ножницата си, което означавало край на бедствието. Оттам и произлязло името на замъка – Сант Анжело.
Римските папи превръщат сградата в крепост. Между Ватикана и Сант Анджело е изграден покрит коридор Пасето, използван от папите, като път за бягство. Климент VII през 1527 г. се скрива в замъка, когато войската на император Карл V влиза в Рим. В обсадения замък по това време се намира и взема дейно участие в отбраната и известният скулптор и ювелир Бенвенуто Челини. Няколко години по-късно той е заключен в затвора, но успява да направи невъзможното – да избяга.
Паметник на Виктор Емануил II
Адрес: Piazza Venezia Rome
Спирка на метро: Colosseo (линия B), след това около 1км пеша
Националният паметник на Виктор Емануил II (Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II), наричан още Олтар на Родината е паметник, построен в чест на Виктор Емануил II – първия крал на Обединена Италия. Той заема мястото между площад Венеция и хълма Капитолий. Паметникът е проектиран от Джузепе Сакони през 1885 г., а скулптурите за него са дело на скулптори от цяла Италия, сред които е Анджело Цанели. Той е открит през 1911 г. и е завършен през 1935 г. Паметникът е изграден от бял мрамор от Ботичино, Бреша, с характерни стълбища, коринтски колони, фонтани, конна скулптура на Виктор Емануил и две статуи на богинята Виктория върху квадрига. В основата на структурата се помещава музей. През 2007 г., е добавен панорамен асансьор към структурата, което позволява на посетителите да се изкачат до покрива за 360-градусова гледка от Рим.
Архибазиликата Сан Джовани ин Латерано
Адрес: Piazza del Laterano, 4
Спирка на метро: San Giovanni (Line A)
Сан Джовани ин Латерано е архибазилика - официалната катедрала на Рим, седалище и катедра на римския епископ - папата. В базиликата се намира неговия трон. Тя е една от четирите велики базилики в Рим, една от дванадесетте папски базилики в целия свят, непосредствено подчинени на римския папа, и една от седемте поклоннически църкви в Рим. През 1980 г. като част от историческия център на Рим и владенията на Ватикана, базиликата е обявена за част от световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО.
Пиаца дел Пополо
Спирка на метро: Flaminio (линия A)
Пиаца дел Пополо е голям неокласически площад от 19-ти век, първоначално предназначен за посрещане на посетители, влезли в града от север. Забележителностите на площада са двете еднакви църкви, построени една срещу друга, градската порта „Porta del Popolo“, огромен египетски обелиск и стъпалата, които ви позволяват да се изкачите на хълма Pincio за прекрасна гледка към града.
Виа Апия
Спирка на метро: спирките на метрото не са близо. Спирката Circo Massimo е на 1.5 км от началната точка Porta San Sebastiano.
Вия Апия е един от най-старите древноримски пътища. Осеян е с археологически паметници и катакомби. Потопеният сред римски пинии път и парк около него са една от най-красивите места за разходка в Рим. Неслучайно тук се намират къщите на режисьора Франко Дзефирели и на кинозвездата Джина Лолобриджида. Приказни вили с басейни и огромни морави се крият зад стените до пътя, които са почти долепени до катакомби или монументи. Много от вилите с паркове предлагат организирането на важни събития и сватби. Най-добрият начин да посетите Via Appia и неговите забележителности е с велосипед.
Паметникът на Петко Войвода
На хълма Джаниколо се намира паметникът на Гарибалди, както и бюстовете на гарибалдийците, сред които и на капитан Петко Войвода. Погледът на капитана е обърнат към една от най-очарователните панорами на Вечния град. Ако се намирате на терасата на площада в 12 часа наобед, ще чуете топовния изстрел, който разтърсва тишината всеки ден по това време. Той идва от оръдието под терасата на „Гарибалди“ и се изстрелва от трима войници, както е традицията всеки ден от 1846 г. Тя датира от времето на папа Пий IX, който решава по този начин да сверява часовниците на всички църкви в града, за да могат да бият камбаните си в синхрон.
Портокаловата градина на хълма Авентино
Спирка на метрото: Circo Massimo
Намира се на един от седемте хълма от основаването на Древен Рим – Авентин. Градината е създадена още през XIV век от семейство Савели, една от благородническите фамилии, оставила своя отпечатък в града. Хълмът е точно над Тибър и разкрива панорамни гледки над реката, а ясно се вижда и куполът на Св. Петър. Градината има симетричен дизайн и широка, павирана, обградена с дървета централна пешеходна пътека, наречена Viale Nino Manfredi. Много млади хора се събират на площадката за наблюдение.